Етапи на рехабилитация при пациенти с липсващи крайници
Предпротезна подготовка
Предпротезната подготовка е ключов момент от целия процес при потезирани пациенти.Той включва в себе си два елемента психологическа рехабилитация и рехабилитация на опорно-двигателната система. Подготовката на остатъчният крайник (чукан) за приеманата гилза неизменно е най-важният детайл в самата подготовка след ампутация. В първите седмици след ампутацията ,остатъчният крайни е силно отточен и е препоръчително той да бъде оставен в покой.След това започва активната работа за намаляване на обема му и възвръщане на двигателните функции на крайника. По време на този етап чукана се подготвя да приеме безпроблемно приеманта гилза. Адекватната намеса на нашият екип ще ви помогне да извървите пътя безпрепядствено.
Обучение и прохождане
На този етап пациента е готов за протезиране. След изработката на протезата започва и неговото прохождане. В този етап пациента ще усвой знание и умения за правилно поставяне на своята протеза,спецификите свързани с нея,нейното устройство и функциите. Тук водещата ролята е на нашите ортопедични техници,те са ангажирани със задача да обяснят на разбираем език за пациента всичко ,което му е необходимо за безпроблемното използване на неговата протеза.
Динамична центровка в реална среда
В този етап пациента е напреднал в своето развитие,той вече самостоятелно да слага и сваля своята протеза. Благодарение на модулния състав на протезата всеки един елемент от нея може да бъде центрован толкова пъти,колкото е необходимо. С динамичната центровка ортопедичният техник коригира походката на пациента -забързва или забавя ,стабилизира и наглася така протезата , че тя да бъде удобна на пациента. Тук центровката се извършва в реална среда,а не само в ортопедичния център.